تفاوت HDF و MDF

HDF چیست ؟
ژوئن 11, 2018
مشخصات فنی درب ضد سرقت چینی
ژوئن 13, 2018

HDF (اچ دی اف)

تخته‌ فیبری با چگالی بالا، به اختصار HDF نامیده شده که در صنعت کفپوش به عنوان یک محصول چوبی اصلاح‌شده شناخته می‌شود؛ محصولی که با براده چوب یا خمیر چوب ساخته می‌شود. HDF برای کفپوش، شبیه اما خیلی سخت‌تر از تخته خرده چوب یا MDF است. چگالی HDF بیش از ۵۰ پوند بر فوت مکعب یا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است.
HDF مانند دیگر تخته‌های فیبری، به عنوان کفپوش در نواحی بیرونی قابل نصب نیست زیرا رطوبت را جذب می‌کند.  البته هنگام تولید بعضی از گونه‌های این نوع تخته، مقداری روغن تحت گرما و فشار به چوب اضافه می‌کنند که منجر به افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت شده و استحکام و سختی تخته را افزایش می‌دهد؛ از این محصول می‌توان به عنوان سایدینگ استفاده کرد.

MDF (ام دی اف)

تخته فیبر با چگالی متوسط یا MDF نیز یک نوع محصول اصلاح‌شده است. MDF حاصل به هم چسباندن ضایعات چوب با استفاده از صمغ یا چسب تحت گرما و فشار می‌باشد. این نوع تخته شبیه به تخته خرده چوب اما چگال تر است. چگالی MDF بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. این محصول در اثر قرار گرفتن در محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی یا اتاق لباسشویی، تاب یا شکم برنمی‌دارد.

از MDF برای ساخت کابینت، مبلمان، پنل دیواری، لوازم دکوری و درب استفاده می‌کنند زیرا MDF عایق گرما و صدا است. همچنین از MDF در محفظه‌های آکوستیکی مانند بلندگو یا بلندگوهای بم نیز کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *